18 września 2020
Opinia Komitetu Obrony Sprawiedliwości (32(8)/2020) z 17 września 2020 r.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS zdecydowanie potępia działania podjęte wobec Beaty Morawiec – Sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Themis, które zmierzają do jej zdyskredytowania, odsunięcia od orzekania i udziału w życiu publicznym.

16 września 2020 r. zależna od Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Prokuratura Krajowa poinformowała, że skierowała do Izby Dyscyplinarnej działającej w Sądzie Najwyższym wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi Beaty Morawiec i zamierza postawić jej zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Dzień wcześniej informacja ta, z powołaniem się na źródła w Prokuraturze Krajowej, ukazała się na stronie portalu wPolityce.pl.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu prawa karnego i instytucji prokuratury do ataku na niezależnych sędziów.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS przypomina, że w postanowieniu zabezpieczającym z 8 kwietnia 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazał zawieszenie stosowania przepisów stanowiących podstawę właściwości Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Ponadto, w dniu 23 stycznia 2020 r. zapadła uchwała składu połączonych izb: Cywilnej, Karnej i Ubezpieczeń Społecznych SN, w której wskazano, że orzeczenia wydane z udziałem sędziów Izby Dyscyplinarnej dotknięte są wadą nienależytej obsady sądu w rozumieniu art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. Uchwała ta wiąże wszystkie składy Sądu Najwyższego, a więc również składy Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego.

Środki podjęte przez Prokuraturę Krajową w stosunku do sędzi Beaty Morawiec, w połączeniu z wymierzonym w nią atakiem medialnym oraz nierespektowaniem orzeczeń TSUE, są kolejną próbą zastraszania środowiska sędziowskiego i podporządkowania go władzy wykonawczej.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS wyraża sprzeciw wobec systemowych działań zmierzających do represjonowania i eliminowania z życia publicznego sędziów broniących zasad demokratycznego państwa prawnego i praw obywateli.

Partnerzy KOS:

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy      Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”      Archiwum Osiatyńskiego

Stowarzyszenie Amnesty International            Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super        Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów

Omnia”                                                                       Sądów Administracyjnych