Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wyraża dezaprobatę wobec rozwiązań przyjętych w uchwalonej dnia 20 grudnia 2019 r. ustawie o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.
Stwierdzamy, że przyjęcie w tej ustawie rozwiązań podważających zasady funkcjonowania władzy sądowniczej w demokratycznym państwie prawa jest niedopuszczalne i stanowi zagrożenie dla ustroju demokratycznego.
Do takich zmian zaliczyć należy naruszenie konstytucyjnej zasady sprawowania przez sądy administracyjne wymiaru sprawiedliwości poprzez ograniczenie kompetencji sądów administracyjnych w zakresie kontroli właściwej obsady organów rozstrzygających sprawy obywateli.
Niedopuszczalne jest także pozbawienie zgromadzeń ogólnych sędziów sądów administracyjnych oraz kolegiów sądów administracyjnych uprawnienia do udziału w procedurze wyłaniania kandydatów do służby sędziowskiej.
Za groźne dla demokracji uznajemy wprowadzenie instytucji Nadzwyczajnego Rzecznika Dyscyplinarnego do prowadzenia określonej sprawy dyscyplinarnej sędziego sądu administracyjnego lub asesora sądowego.
Zgromadzenie podziela pogląd wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie III PO 7/18 oraz w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18, że Krajowa Rada Sądownictwa w składzie wybranym przez Sejm nie jest organem bezstronnym i niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Biorąc pod uwagę stan prac nad ustawą, Zgromadzenie zwraca się do Marszałka Senatu o wysłuchanie w ramach debaty głosów obywateli i środowiska sędziowskiego.
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie podejmuje niniejszą uchwałę w poczuciu odpowiedzialności za zgodne z regułami państwa prawa funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, kierując się zawsze dobrem obywateli.